ALO 182 VE ALO 184’Ü ARAMANIN BEDELİ 4 TL
07.09.2012

Hastanelerden randevu almak için “182 Hastane Randevu Merkezi”ni, şikayet bildirmek için de “184 Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi”ni arayan vatandaştan her arama için 4 TL ücret alınıyor...


Çağrı merkezlerini arayarak operatörle canlı görüşme yapan vatandaşlar, her görüşme için ortalama 4 lira ödemek zorunda kalıyor. Bu aramaların ücretsiz olduğunu düşünen vatandaş, faturalarında bu ücretleri görünce adeta şoke oluyor. Bunun vatandaş için ciddi bir sıkıntı olduğunu ifade eden Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Başkanı Orhan Demir, telefonla randevunun genelde okuma yazma bilmeyenler tarafından tercih edildiğini belirtti.

ÜCRETSİZ VERİLMELİ

Demir sözlerini şöyle sürdürdü: "Hasta muayene ücreti ödemiyor ama randevu almak için 4 lira ödüyor. Üstelik tek aramada randevu almak neredeyse imkansız. Dolayısıyla defalarca aramak zorunda kalıyor. Bu kişilerin bilgisi ve onayı olmadan faturalarından ücret tahsil ediliyor. Demek parası olmayan vatandaş bu hizmet alamayacak.”Uygulamanın hemtüketici hukukuna hem hasta haklarına aykırı olduğunu savunan Demir, devletin bu hizmeti ücretsiz vermek zorunda olduğunu kaydetti. Demir, aynı ücret uygulamasının Sağlık Bakanlığı Şikayet hattı için de geçerli olduğuna dikkat çekti. hurriyet.com.tr

Sağlık Bakanlığı'ndan 'Merkezi Hastane Randevu Sistemi' Açıklaması

Sağlık Bakanlığı, 'Merkezi Hastane Randevu Sistemi' (MHRS) projesi hakkında basında yer alan haberler ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Proje hakkında 'Merkezi Soygun Sistemi' ve 'Paralı Randevu Hukuka Aykırı' başlıklı haberlerle ilgili kamuoyunun doğru bilgilenmesi adına yapıldığı belirtilen açıklamada şunlara yer verildi:

'Merkezi Hastane Randevu Sistemi' projesi, Sağlıkta Dönüşüm Projesi'nin önemli bileşenlerinden birisi olup, 2010 yılından bu yana vatandaşlarımıza başarı ile hizmet etmektedir. Projenin pek çok faydalı amacından biri de hizmet sunan kaynaklarımızın doğru planlanması ve vatandaşlarımızın hastanede bekleme sürelerini azaltarak sağlık hizmetine erişimini kolaylaştırmasıdır.

ALO 182 hattını arayan vatandaşlarımız ise kullandıkları telefon operatörünün 'görüşme ücretine' tabii olup sadece bu ücreti ödemektedirler. Ev ve cep telefonlarının görüşme ücretleri, ilgili telefon şirketlerince belirlendikten sonra Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından onaylanıp ilan edilmekte ve vatandaşlarımızın da yaptıkları abonelik sözleşmelerinde hangi tarifeye bağlı oldukları belirtilmektedir.

Vatandaşlarımız, MHRS web sayfasından bizzat kendileri ücretsiz olarak randevularını alabilmektedir. İnternet yolu ile randevu almak da herhangi bir ücrete tabi değildir.

Bakanlığımız, herhangi bir ad altında vatandaşlarımızdan veya telefon operatörlerinden hiçbir ücret almamaktadır. Ancak haberlerdeki ifadelerde, randevu hizmetinden Bakanlığımız bir ücret alıyormuş izlenimi oluşturulmakta ve Bakanlığımızın bu önemli projesi haksız şekilde itham edilmiş olmaktadır. Bunun gerçeklerle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte haberlerde belirtilen görüşme ücretlerinin daha aşağı çekilmesine yönelik vatandaş talepleri Bakanlığımıza da zaman zaman ulaşmakta olduğundan, konu Bilgi Teknolojileri Kurumu'na bildirilmiştir."

3400  defa okundu.

Bu Habere Yazılan Yorumlar

  • bu ülkede neden sağlık gittikçe ücretli oluyor?

    Gelişmiş ülkelerde eğitim ve sağlık bedevayken bizim ülkede siyasiler yolla gösterişe ilgileniyor.işçi nereye nekadar para ödeyecek kardeşim.hiçmi insanlara acımıyorsunuz.randevu için paramı ödenir?

    hatun tuna / 12.09.2014 - 01:16
  • ayıp

    bir hastaneyi aramanın bedeli bukadarmı ayıp be.....

    zafer kaplan / 10.09.2013 - 21:10

Şebin Havadis - Sosyal Ağlar

Şebin Havadis Sosyal Medyada Biz (Sosyal Ağlar)
HAVA DURUMU
Giresun için Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
           

DÖVİZ KURLARI