ÇİFTÇİYE SIFIR FAİZLİ KREDİ
15.03.2012

2012 yılında üreticilerin finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması amacıyla tarımsal üretime yönelik düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılacak...


T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından, 2012 yılında uygulanmak üzere, üreticilerin finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması amacıyla tarımsal üretime yönelik düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına ilişkin, 2012/2781 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı 22 Şubat 2012 tarih ve 28212 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.      

Kararnameye göre;

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince, 01.01.2012 - 31.12.2012 tarihleri arasında bitkisel üretim, hayvansal üretim ve muhtelif konularda düşük faizli işletme ve yatırım kredisi kullandırılacaktır.

Faiz oranı, Ziraat Bankasınca uygulanmakta olan tarımsal kredi cari faiz ( 22 Şubat 2012 tarihi itibariyle %10 ) oranından, konularına göre %25-%100 oranları arasında değişmek üzere ekte gönderilen Kararnamede belirtilen oranlarda indirim yapılmak suretiyle değişken faiz olacaktır. İndirim oranları dikkate alındığında örneğin damızlık etçi sığır ve damızlık düve yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile modern basınçlı sulama sitemleri konularında kullanılacak işletme ve yatırım kredilerinde uygulanacak faiz oranı %0 olacaktır.  

Üreticilere kullandırılacak olan işletme ve yatırım kredisi limitleri konularına göre değişmekle birlikte en düşük 35.000 lira en fazla 20.000.000 liradır.

Kredi vadeleri işletme kredilerinde 18 ayı, yatırım kredilerinde 7 yılı geçmemek üzere Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kendi uygulamaları esas alınarak belirlenecektir. Yatırım dönemi her bir üretim konusu için yapılacak olan projeksiyona bağlı olarak 24 ayı geçmemek üzere Ziraat Bankası tarafından belirlenecektir.

Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatiflerine kanuni takipte borcu bulunan veya bu hesaplarda kayıtlı olan borçları yeniden yapılandırılmış kredi borcu olup geri ödeme süreci devam eden üreticiler bu Karar’dan yararlanamayacaktır.

Kararname kapsamında kredi kullanmak isteyen üreticilerimizin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca hazırlanacak teknik kıstasları içeren tebliğin Resmi Gazetede yayınlandığı tarihten, 31.12.2012 tarihine kadar T.C. Ziraat Bankası şubelerine veya Tarım Kredi Kooperatiflerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Kararın ardından, uygulamanın başlaması için beklenen 2012/26 sayılı Uygulama Esasları Tebliğ ise 7 Mart 2012 tarih ve 28226 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kredilerin kullandırılmasına yönelik İç Genelgelerini şubelerine göndermesi ile birlikte çiftçiler tarımsal konularda düşük faizli kredi kullanabilecekler.

Çiftçilerimizin hayvancılık, arıcılık, kanatlı sektörleri ile kontrollü örtü altı tarımında kredi kullanabilmeleri için Tebliğde asgari sayılar belirlenmiştir. Çiftçilerin aşağıda belirtilen konularda asgari limitleri sağlamaları gerekmektedir.

Büyükbaş süt sığırı ve damızlık etçi sığır, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve büyükbaş hayvan besiciliği konularında, on baş ve üzerinde damızlık süt sığırı yetiştiriciliği işletmesi kurmaları veya işletme kapasitesini on baş ve üzerine çıkarmaları, damızlık düve yetiştiriciliğinde, elli baş ve üzerinde işletme kurmaları veya işletme kapasitesini elli baş ve üzerine çıkarmaları gerekmektedir.

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde, koyun için en az elli baş, keçi (saanen, Kilis, Domaskus, Ankara keçisi yetiştiriciliği ve kıl keçisi ırk ıslahı amacıyla belirtilen ırklarla melezleme suretiyle yapılan yetiştiricilik) için en az yirmibeş baş kapasiteye sahip işletme kurmaları veya işletme kapasitesini bu kapasiteler üzerine çıkarması, küçükbaş hayvan besiciliğinde, yüz baş ve üzerinde küçükbaş hayvan besi işletmesi kurmaları veya işletme kapasitesini yüz baş ve üzerine çıkarmaları gerekmektedir.

Arıcılıkta, Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı asgari 50 adet ve daha fazla sayıda arılı kovan ile üretim yapmaları veya mevcut arılı kovan sayısının 50 adet ve üzerine çıkarmaları gerekmektedir.

Kanatlı sektöründe, damızlık ve/veya ticari üretim yapacak işletmelerde asgari; etlik piliç yetiştiriciliğinde 10.000 adet, yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 5.000 adet, hindi yetiştiriciliğinde 2.500 adet, kaz, ördek veya bıldırcın yetiştiriciliğinde 2.000 adet ve üzeri kapasitelerde üretim yapılması veya yapılacak olması gerekmektedir.

Kontrollü örtüaltı tarımında, kontrollü örtüaltı üretme koşullarına sahip en az bir dekar büyüklüğündeki seralarda Örtüaltı Kayıt Sisteminde (ÖKS) kayıt altına alınan işletmeler ile hazırladıkları fizibilite raporları Bakanlık il/ilçe müdürlüklerince onaylanan yeni kurulacak işletmelerin, onaylanan fizibilite raporları dikkate alınacaktır.
Düşük faizli kredi kullanımı için belirtilen asgari ölçülerin dışında, Tebliğde her konu için, işletmede kullanılmak üzere kredi verilecek çeşitli alet ve ekipmanlar belirtilmekte, çeşitli konular için Bakanlıkça tutulan kayıt sistemleri şartı aranmaktadır.

Çiftçilerin düşük faizli kredi kullanabilmesi için tebliğde belirtilen şartları sağlamaları, ayrıca,  Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerinin usul, esas ve mevzuatları çerçevesinde kredi kullanımına uygun bulunmaları gerekiyor.

14663  defa okundu.

Bu Habere Yazılan Yorumlar

 • kredi

  1500 nar fidanım var ve 2500 de zeytin fidanım var bunları sulamak istiyorum su var ama elektrik yok nasıl bir krediden faydalanabilirim...

  salih koca / 22.12.2012 - 13:30
 • tarmsal elektrik

  derin kuyu sondajım var ziraat bankasının kredisiyle yaptırdım geri ödemelerim 1 yıl önce bitti elektrik çektirmek istiyorum tekrar krediden nasıl faydalanabilirim

  cemal hakan saglık / 18.12.2012 - 23:23
 • ceviz fidanı yetiştiriciliği

  15000m2 ceviz fidanı diktim damlamasını yaptım.arazinin cevresini tel örğöylen cevirmek istiyorum. arazinin de bakımı icin kredi istiyorum. kredi aldığım takdirde daha bakımlıve daha verimli bir bahce kurmuş olacağım. kredi ala bilirmiyim bilğiverirseniz sevinirim.

  bayarm üstündağ / 05.05.2012 - 22:46

Şebin Havadis - Sosyal Ağlar

Şebin Havadis Sosyal Medyada Biz (Sosyal Ağlar)
HAVA DURUMU
Giresun için Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
           

DÖVİZ KURLARI