DERNEK BEYANNAMESİ’NDE SON GÜN 30 NİSAN
30.04.2012

Her yıl Nisan ayı sonuna kadar dernek ve birliklerin yönetim kurulu başkanları tarafından doldurularak Mülki İdare Amirliğine verilmesi gereken “Dernek Beyannamesi”nde son gün 30 Nisan...


İl Dernekler Müdürlüğü, 5253 sayılı Dernekler Kanunu’nun 19 uncu maddesi ve Dernekler Yönetmeliği’nin 84 üncü maddesi uyarınca her yıl Nisan ayı sonuna kadar dernek ve birliklerin yönetim kurulu başkanları tarafından doldurularak Mülki İdare Amirliğine verilmesi gereken "Dernek Beyannamesi” ile ilgili bir basın bülteni yayınladı.
 
Basın Bülteni’nde şu ifadelere yer verildi:
 
"Bilindiği üzere, derneklerin, gelir-gider işlemlerini ve diğer bilgilerini içeren Dernek Beyannamesi’ni 5253 sayılı Dernekler Kanunu´nun 19. maddesi ve Dernekler Yönetmeliğinin 84. maddesi uyarınca her yılın Nisan ayı sonuna kadar dernek ve birliklerin yönetim kurulu başkanları tarafından doldurularak Mülki İdare Amirliğine verilmesi gerekmektedir.
 
Şubeler beyannamelerin birer örneğini bağlı bulundukları dernek merkezine, Kamu yararına çalışan ve şifre alarak e-dernek kapsamında internete girecek derneklerin birer suretini de yine İl Dernekler Müdürlüğüne vermeleri gerekmektedir.
 
2011 yılı beyannameleri doldurulurken, 2010 yılı beyannamesiyle karşılaştırılarak, defter ve kayıt bazında doğru şekilde tanzim edilecek, derneklerin iktisadi işletmesi ile yurt, pansiyon spor salonu vb gibi eklentilerine İlişkin bilgiler de tam ve doğru bir şekilde bu forma işlenecektir. Hazırlanan bu beyanname formunun doğruluğu da yönetim kurulu tarafından karar altına alınacak. Kamu Yararına çalışan dernek statüsünde olan dernekler ile geliri 2011 yılı için 129.000,00 TL üzerinde olan dernekler ayrıca dernek beyannameleri ile birlikte iç denetim kurulu raporunu da Mülki Amirliğe ibraz edeceklerdir.
 
2011 yılı beyannamelerini, kaymakamlıklara veya Valiliğe, belirtilen süre içinde vermeyen dernek başkanları. Dernekler Kanunu´nun 32. maddesinin (I) bendine göre idari para cezasıyla; beyannameleri bilerek gerçeğe aykırı olarak verenler ise yine aynı yasanın ilgili hükmünce ağır para cezası ile cezai-adli işleme tabi tutulacaktır.
 
Söz konusu para cezaları dernek başkanlarını ilgilendirdiğinden, yönetim kurulu başkanlarının mutlak surette beyannamelerini zamanında vermeleri menfaatleri icabıdır.
 
Bilindiği üzere derneklerin yıllık beyannamelerini verme dönemi 1 Ocak itibariyle başlayıp Nisan ayının sonuna kadar devam etmektedir.
 
Ancak "yıllık beyannamelerin" valiliklere genelde Nisan ayında topluca verilmesi hem idarede yoğunluğa neden olmakta hem de Beyannameyi veren derneklerimiz açısından zaman kaybına neden olmaktadır.
 
Bu çerçevede daha önce şifre alan dernekler, mevcut şifreleriyle giriş yaparak beyannamelerini doldurabileceklerdir. Şifresi olmayan dernekler de www.dernekler.gov.tr web adresinden "e-dernek Kullanıcısı Olmak İstiyorum" linkini kullanarak şifre alabilirler. Aldıkları bu şifre ile sisteme giriş yaparak beyannamelerini internet üzerinden doldurabilir ve beyannamenin çıktısını İl Demek Müdürlüklerine teslim edebilirler. Dolayısıyla "Beyanname" verme konusunda derneklerin son güne kadar beklemeden, yukarıdaki işlemleri süratle yapmaları gerek idare gerekse dernekler açısından ciddi rahatlıklar sağlayacaktır. Bu beyannamenin Mülki İdare Amirliğine teslim süresi 2012 yılı Nisan ayı sonuna kadardır.

1598  defa okundu.

Şebin Havadis - Sosyal Ağlar

Şebin Havadis Sosyal Medyada Biz (Sosyal Ağlar)
HAVA DURUMU
Giresun için Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
           

DÖVİZ KURLARI