EĞRİBEL TÜNELİ PROJESİNİN TEMMUZ 2012'DE TAMAMLANMASI PLANLANIYOR
16.02.2012

Giresun CHP Milletvekili Selahattin KARAAHMETOĞLU, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM’A Eğribel Tüneli'ni Sordu...


14 Aralık 2012 tarihinde TBMM Genel Kurulundaki görüşmeler sırasında Giresun Milletvekili Selahattin KARAAHMETOĞLU’nun Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM’A sormuş olduğu Eğribel Tüneli sorusu ve  Bakanın 14 Şubat 2012 tarihinde vermiş olduğu yazılı yanıt şöyle;

SORU : 2012 Bakanlığınızın hedef programında Eğribel Tüneli proje, ihale ya da yapım olarak söz konusu mudur?

CEVAP : Eğribel Tüneli’nin projesi ihalesi yapılmış olup, ihale kapsamında güzergah tespiti ve jeolojik incelemeleri tamamlanarak alınan topografik harita üzerinde yatay ve düşey tünel geometrisi onaylanmıştır. Tünel uzunluğu 5.895 m olarak belirlenmiş olup, proje kapsamında yapılacak işlere ait detay projeleri ile ikincil işlere ait projelendirme çalışmalarının sözleşmeye göre 05.07.2012 tarihine kadar tamamlanması planlanmaktadır. Projelerin tamamlanmasını müteakip yapım çalışmalarının başlatılması hedeflenmektedir.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Proje kapsamında yapılacak işlere ait detay projeleri ile ikincil işlere ait projelendirme çalışmalarının sözleşmeye göre 5 Temmuz 2012 tarihine kadar tamamlanması planlanmaktadır" dedi.
Ulaştırma Bakanı Soru Önergesini Yanıtladı "Eğribel Tüneli Projesi 5 Temmuz'da Tamamlanacak” Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Proje kapsamında yapılacak işlere ait detay projeleri ile ikincil işlere ait projelendirme çalışmalarının sözleşmeye göre 5 Temmuz 2012 tarihine kadar tamamlanması planlanmaktadır" dedi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu'nun Eğribel Tüneli ve hızlı tren projesi sorularına verdiği yanıtta, "İhale kapsamında güzergah tespiti ve jeolojik incelemeleri tamamlanarak alınan topografik harita üzerinde yatay ve düşey tünel geometrisi onaylanmıştır. Tünel uzunluğu 5 bin 895 metre olarak belirlenmiş olup, proje kapsamında yapılacak işlere ait detay projeleri ile ikincil işlere ait projelendirme çalışmalarının sözleşmeye göre 5 Temmuz 2012 tarihine kadar tamamlanması planlanmaktadır. Projelerin tamamlanmasını müteakip yapım çalışmalarının başlatılması hedeflenmektedir.” dedi. Öte yandan Rize-Erzurum karayolu güzergahındaki 2 bin 600 rakımlı Ovit Dağı'nda yaklaşık elli yıldır yapılması istenen tünelin ihalesi, 29 Şubat'ta Ankara'da gerçekleştirileceği belirtildi. Rize'nin İkizdere ilçesi sınırlarında kalan Ovit Dağı Geçidinin 12 ay boyunca ulaşıma açık tutulabilmesi amacıyla yaklaşık 250 kilometrelik Rize-Erzurum karayolunun İkizdere-İspir arasındaki Ovit Dağı'nın tünelle geçilmesi planlanıyor. Ulaştırma Bakanlığınca 2023'e kadar bitirilecek projeler arasına alınan Rize-Erzurum Otoyolu Projesi'nin en önemli bölümünü Ovit Dağı tüneli oluşturuyor. Proje kapsamında büyük bölümü tamamlanan İyidere-İkizdere otoyolunun da kısa sürede bitirilmesi hedefleniyor. Rize ve bölge ekonomisine önemli kazanımlar sağlayacağı belirtilen otoyolun en önemli bölümü Ovit Dağı tüneli için zemin etüdü, uzunluğu, giriş ve çıkış yerlerinin belirlenmesi ve yaklaşık maliyetinin hesaplanması amacıyla 18 ay boyunca Ovit Dağı'nda çalışmalar yürütüldü. Bu çalışmaların ardından son aşama olan Ovit Dağı tünelinin ihalesi ise 29 Şubat'ta Ankara'da yapılacak. Tünelin tamamlanmasıyla 68 kilometre olan İkizdere-İspir arasının 4,4 kilometre kısalması planlanıyor. Yüzde 2 civarında meyil olması hedeflenen tünel, gidiş ve geliş ayrı olarak çift şeritli yapılacak. 14,7 kilometre uzunluğundaki tünel, Türkiye'nin en uzun tüneli olacak. 


1349  defa okundu.

Şebin Havadis - Sosyal Ağlar

Şebin Havadis Sosyal Medyada Biz (Sosyal Ağlar)
HAVA DURUMU
Giresun için Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
           

DÖVİZ KURLARI