MERYEM ANA MANASTIRI'NDA RESTORASYON ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR
10.08.2012

Şebinkarahisar'da Kaya İçerisine Oyularak Yapılmış Tarihi Meryem Ana Manastırı'nda Yapılan Restorasyon ve Yol Yapım Çalışmaları Devam Ediyor...


Şebinkarahisar İlçesi Sarıyer Köyü Kayadibi Mahallesi'nde bulunan ve Trabzon'da ki Sümela Manastırı ile aynı mimari yapıya sahip olan Şebinkarahisar Meryem Ana Manastırının inanç turizmine kazandırılarak bölge ekonomisine katkı sağlaması için tarihinde ilk kez yapılan restorasyon ve yol yapım işleri devam ediyor.

Yapılacak restorasyon için, İç restorasyon ve dış çevre düzenleme işleri olarak iki ayrı ihale yapılmış olup dış cephe çalışmaları kapsamında yaklaşık 2,5 ay önce başlanılan çalışmalarda; Yaya yolu, otopark, aydınlatma, seyir terası ve dinlenme paltformu ile güvenlik sistemlerinin tamamlanmak üzere olduğu yaklaşık 10 gün içerisinde bitirileceği dile getirildi.

Manastırda yapılan İç restorasyon çalışmalarının ise herhangi bir aksama olmaması durumunda tahminen yıl sonunda kadar tamamlanacağı açıklandı.

MERYEM ANA MANASTIRI'NDA RESTORASYON ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

MERYEM ANA MANASTIRI'NDA RESTORASYON ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

MERYEM ANA MANASTIRI'NDA RESTORASYON ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

MERYEM ANA MANASTIRI'NDA RESTORASYON ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı'nın yürütülen restorasyon çalışmaları ile ilgili açıklamaları şöyle;

"Şebinkarahisar M.Ö.'lere dayanan çok eski bir tarihe sahip yerleşim yeri, Meryem Ana Manastırıda Şebinkarahisar tarihinde önemli bir eser ve burasının da tarihinin net olarak bilinmemekle beraber M.Ö.'ye dayanan ve şu anda da Şebinkarahisar için gerçekten turizm açısından önemli bir eser. Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon çalışmaları yapılıyor bu çalışmalar tamamlandığında buraya inanç turizmi açısından yabancı ülkelerden bir çok turistlerin geleceğini biliyoruz şöyle ki şu anda bile Yunanistan başta olmak üzere yabancı ülkelerden turistler geliyor.

Restorasyon tamamlandıktan sonra Giresun ve Türkiye turizmine önemli bir katkı oluşturacak bu tarihi eserin Şebinkarahisar turizmine de katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

Restorasyon çalışmaları birkaç ay daha sürecek olup mimari proje ile ilgili bazı problemler çıksada gerekli onaylar alındı, tahminen yıl sonunda manastırın restorasyon işleri tamamlanacak. Restorasyonun tamamlanması ile gelecek olan turistler orada kendi ibadetlerini yaşayacaklar kendilerine ait birşeyler muhakkak ki bulacaklar."


Şebinkarahisar Meryem Ana Manastırında Restorasyon Çalışması Devam Ediyor Haberinin Videosu :


1172  defa okundu.

Şebin Havadis - Sosyal Ağlar

Şebin Havadis Sosyal Medyada Biz (Sosyal Ağlar)
HAVA DURUMU
Giresun için Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
           

DÖVİZ KURLARI