ŞAPLICA, DÖNENÇAY VE OVACIK GÖLETLERİNİN TEMEL ATMA TÖRENİ YAPILDI
17.03.2014

DSİ tarafından gerçekleştirilen 13 adet yatırımın temel atma töreni bugün saat 13.30’da Giresun Valiliği önünde yapıldı...


Törene; Giresun Valisi Hasan Karahan, Ak Parti Grup Başkan Vekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, İlimiz milletvekillerinden Adem Tatlı ve Mehmet Geldi, Vali Yardımcısı Yüksel Çelik, Kaymakamlar, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Diniz, İl Jandarma Komutanı Jan. Albay Selahattin Acara, İl Genel Meclis Başkanı Osman Öden,  DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, AK Parti İl Başkanı ve önceki dönem milletvekili Hasan Aydın, bazı Belediye Başkanları, İl Genel Meclis Üyeleri, daire müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

DSİ’nin Giresun'da su işleriyle ilgili gerçekleştirmek için başlattığı büyük bir hamleler olduğunu belirten Vali Karahan, " Gerek sulama işleri için gerekse taşkından koruma işleri için büyük projeleri var. Bunun bir ayağını da bugün temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Hepimize hayırlı uğurlu olsun.  Hepinize geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Su her şeyin aslı, yaratılışın aslı sudur. Her şey sudan yaratılmıştır. Ve Su Hakikaten suyu getiren insana, hayvana, bitkiye toprağa su sağlayan insan aziz insandır. Bu gerçekten hayırlı, güzel bir iş. İlimizin bu işlerde eksiği büyüktü. Ama son yıllarda bu eksikliği hızla gideriyoruz. Bu açığımızı hızla kapatıyoruz. Bu konuda emeği geçenlere başta Sayın Başbakanımıza, Sayın Bakanımıza ve ilgili herkese teşekkür ediyorum. Bize, insanımıza, toprağımıza, bitkimize, hayvanımıza kısacası bütün canlılara, suyu kim getiriyorsa biz onun ellerini öperiz. Su gibi aziz olsun deriz. Teşekkür ediyor, hayırlı uğurlu olsun.” şeklinde konuştu.

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli de yaptığı konuşmada "Bugün ihaleleri yapılmış, çalışmalarına başlanmış 13 tesisin temel atma merasimini gerçekleştiriyoruz. Öncelikle bu tesislerimizin ülkemize ve Giresun’umuza, ilçelerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Dere ıslahı veya gölet inşaatı genelde kırsal kesimde yapılan yatırımlardır. Çok fazla göze batmaz. Ama yatırımın yapıldığı ile veya ilçeyi öyle derinden etkiler ki eksikliğini, ihtiyacını olmadığı zaman, zamanla fark edersiniz ama yapıldığı zamanda onun etkilerini çok kısa sürede bütün alanlarda hissedersiniz.  25 tane Gölet inşaatı devam ediyor. 6 tanesi bitti. Bu Türkiye ortalamasının çok üzerinde yatırımdır bu alanda, son derece önemlidir. Giresun’un yukarı ilçelerinde güneş var, toprak var, arazi var ama su yok. Buraları suyla buluşturmamız lazım. Ne için buluşturmamız lazım? Daha verimli üretim için buluşturmamız lazım. Amacımız, gerçek anlamda sorunu çözmek amacıyla yatırımların yapılmasıdır. Merkezle ilgili iki tane çok önemli proje hayata geçirilecek. Yalnız bunlar o klasik bildiğimiz dere ıslahı projelerinin çok ötesinde. Bir tanesi Aksu deresi ile ilgili, bir tanesi de Batlama Aksu deresini ve vadisindeki proje Giresun’un sosyal yaşamını derinden etkileyecek, iyileştirecek ve o bölgeyi bir cazibe merkezi haline getirecek çok muhteşem bir yatırım olacak. Yine onun paraleli olacak şekilde Batlama Deresi ve rekreasyon alanı, seyir ve gezi alanları çalışmaları şu anda başladı. Sosyal hayatı da birlikte renklendirecek, canlandıracak, heyecanlandıracak ve güzelliğine güzellik katacak, yeşille mavinin o ideal tonunu inanılmaz bir görsellikle bütünleştirecek sanat eserleri de yapmamız gerekiyor.” dedi.

DSİ Genel Müdür Yardımcısı Ali Riza Diniz yaptığı konuşmada temeli atılacak tesislerle ilgili kısa bilgiler verdi. Diniz "Temelini atacağımız 7 adet gölet ve sulama tesisi büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civarındaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanmasını hedefleyerek başlatılan göl su, yani ‘1000 Günde 1000 Gölet Projesi’ kapsamında inşa edeceğimiz tesislerdir. Sulamalarımızın tamamı kapalı sistem basınçlı ve borulu şebekeli olacaktır. Ülkemiz genelinde yürüttüğümüz bu dev proje kapsamında her ile ortalama 10-15 gölet düşerken Giresun ilimizde şu anda 25 tane göledimizin aktif olarak inşası devam etmekte ve bir kısmı tamamlanmıştır. Şu an itibariyle 6 sını tamamladık, 18 tanesinin inşaatları devam ediyor, 1 adedi de planlama aşamasındadır.  Taşkın koruma tesislerimize gelince 6 adettir. 13 Adet Dere ıslahımız Giresun ilimizde devam etmektedir. Beklenen bir projede Giresun il merkezinde Aksu Deresi Çevre Düzenlemesi ve Islahı Projesidir.  DSİ Genel Müdürlüğü olarak biz Aksu Deresi’nin her türlü projesini hazırladık, inşaat ihalesini de gerçekleştirdik, yer teslimini bekliyoruz. Yine planlama ve proje aşamasında son derece önemli Giresun İçme Suyu İsale Hattı projesi yapımı şu anda devam ediyor. Yine Giresun ilimizde Batlama Deresi Islahı ve rekreasyon planlama çalışmalarına da en kısa sürede başlayacağız. Espiye ilçesi Gilevare Dere ıslahı çalışmalarına da kısa bir süre sonra başlıyoruz.” diye açıklamalarda bulundu.

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilecek 7 adet sulama 6 adet taşkın koruma olmak üzere toplam 13 adet tesisin temel atma töreni gerçekleştirildi. Bu tesislerin toplam maliyetlerinin 83 Milyon 200 Bin TL. olduğu ve bu tesislerle 44 Bin 600 Dekar tarım arazisinin sulama suyuna kavuşacağı belirtilirken 12 adet yerleşim yerinin taşkınlardan korunacağı ve 4 Bin 500 kişiye de iş imkanı sağlanacağı açıklandı.

Düzenlenen törenle bugün temeli atılan Giresun İli Taşkın Koruma Projeleri:

Dereli Akkaya Köyü Camiyanı Mahallesi İkmalı, Çanakçı İlçe Merkezi, Taşkın Koruma Tesisi, Espiye Adabükü Mahallesi Hacıköy Köyü Yerleşim Yeri ve Arazilerinin Güzlük Dere Islahı, Merkez Mesudiye, Demirci, Homurlu Köyleri Yavşan Deresi ISLAHI, Alucra Suyurdu ve Karabörk Köyleri Yerleşim Yerleri ve Tarım arazilerinin Bağırsak, Moran ve Erikkavak Dere Islahı, Görele Çömlekçi Vadisi Islahı.

Giresun İli Gölet Projeleri:

Alucra’da Çalgan, Yeşilyurt, Alucra Göletleri, Şebinkarahisar’da Şaplıca, Dönençay ve Ovacık Göletleri, Çamoluk’ta Karadikmen Göleti.
 
2 Milyon metreküp su toplama havzası oluşturulacak Şaplıca sulama göleti 8.492.00 TL ye mal olacak ve 9.450 dekar araziyi sulayacak.

1 Milyon 820 bin metreküp su toplama havzası oluşturulacak Dönençay sulama göleti 7.834.00 TL ye mal olacak ve 7.400 dekar araziyi sulayacak.

1 Milyon 190 bin metreküp su toplama havzası oluşturulacak Ovacık sulama göleti 6.192.00 TL ye mal olacak ve 610 dekar araziyi sulayacak.

Şebinkarahisar'a yapılacak 3 göletin toplam yatırım maliyeti yaklaşık 22.500.00 TL olurken, üç gölet projesinin de 12 ayda bitirilmesinin planlanlandığı belirtildi.
 

647  defa okundu.

Şebin Havadis - Sosyal Ağlar

Şebin Havadis Sosyal Medyada Biz (Sosyal Ağlar)
HAVA DURUMU
Giresun için Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
           

DÖVİZ KURLARI